Stopy dziecka w drodze do przedszkola i szkoły…

Koniec wakacji już lada moment, dzieci wyruszą do przedszkola, szkoły. Czy jesteś pewna/pewien, że odpowiednio zadbałaś/eś o stopy swojego dziecka?

Małe stopy w nowym roku pokonają długie kilometry, na korytarzu przedszkolno – szkolnym, w drodze do domu, na spacerach i jeszcze w wielu innych sytuacjach.

Każdy krok dziecka powinien być komfortowy, bo dzięki temu my rodzice możemy być spokojni o prawidłowy rozwój ich stóp. Dzieci spędzają w szkołach czy przedszkolach bardzo dużo czasu, dlatego koniecznie muszą być ubrane w komfortowe, bezpieczne i wygodne buty.

Stopy dziecka są jedną z tych części ciała, która jest narażona na duże obciążenia oraz potencjalne urazy. Ważną sprawą jest także to, że stopa dziecka cały czas się kształtuje, dopasowując się do obuwia, a więc niewygodne albo źle zaprojektowane buty mogą przyczynić się do poważnych problemów w przyszłości.

Kupujemy buty i kapcie

Przy zakupie obuwia, które założymy naszym dzieciom na stopy należy pamiętać, że moda powinna być najmniej ważnym wyznacznikiem selekcji butów.

Kupując obuwie dziecięce :

  • pamiętaj aby dziecko było obecne przy wyborze obuwia (zasygnalizuje Ci w trakcie pomiaru wszelkie niedogodności i niewygody w nowym obuwiu)
  • miej świadomość, że patyczek nie jest najlepszą miarą stopy i pozwoli dobrać wygodnego obuwia
  • zwróć uwagę na podeszwę obuwia, powinna zginać się w 1/3 długości (jest to linia gdzie uginają się palce)
  • okrągłe czubki w obuwiu nie ściskają palców, umożliwiają swobodne zginanie i poruszanie nimi
  • zapiętek powinien stabilizować piętę
  • jeżeli dziecko używa wkładek wykonanych np. w naszym gabinecie pamiętaj, aby wybrać obuwie z którego będzie można wyjąć oryginalne wkładki
  • dobieraj buty do sposobu aktywności swojego dziecka (podwórko, lekcje wf, obuwie służące jako kapcie, itp)

Zapięcie buta i wszystko jest na swoim miejscu

Odpowiednie zapięcie buta pozwoli odpowiednio utrzymać stopę, ochroni ją przed przesuwaniem. Powinno być wygodne i bezproblemowe. Rzepy ułatwią małym dzieciom samodzielność a także łatwe ściąganie bucików.

Buty zaopatrzone w sznurówki świetnie stabilizują stopę, zabezpieczają ją przed przesuwaniem, wymagają jednak zdolności sznurowania co nie w każdym wieku jest takie proste.

Sprzączki, paski i inne tego typu zapięcia mogą prowadzić do obtarć. Wizualnie kuszą swoim ciekawym wyglądem, nie są jednak najlepszym wyborem jeżeli chodzi o obuwie przedszkolno-szkolne.

Wygodne obuwie – ważna sprawa

Zdrowe stopy poniosą małego człowieka odważnie w świat. Wady stóp, które nabywamy z wiekiem w wielu przypadkach nie miały by miejsca gdybyśmy przyłożyli większa uwagę do ich zapobiegania. Profilaktyka to podstawa.

Prawidłowy rozwój dziecka to także dobrze dobrane buty – pamiętajmy o tym.

Chodzenie bez skrępowania z naturalnie ułożoną stópką to inwestycja w zdrowa przyszłość naszych dzieci.