Łuszczyca paznokci to zmiany płytki paznokcia o bardzo charakterystycznych objawach. Jest to choroba bardzo oporna na leczenie.
Leczenie łuszczycy jest bardzo trudne, głównie przez fakt, że do tej pory nie poznano dokładnej przyczyny choroby. Choroba może pojawić się w każdym wieku począwszy od pierwszych chwil życia. Pierwszy rzut choroby dotyka zazwyczaj młodzież w wieku od 15-20 lat, gdzie kolejny przypada na okres 55-60 lat.
Na ten moment terapia łuszczycy polega na leczeniu objawowym, nie przyczynowym. Wynik leczenia jest zależny od indywidualnej reakcji organizmu.
Przebieg choroby w obrębie płytki paznokciowej może dotyczyć zarówno łożyska paznokci jak i macierzy.
W zależności od miejsca zajętego chorobą można wyróżnić odpowiednio charakterystyczne zmiany.
Charakterystyczne zmiany przy łuszczycy paznokci
- małe wgłębienia w płytce paznokciowej – powstają one wskutek zaburzeń rogowacenia w macierzy paznokcia
- brunatnożółte plamy wyglądające jak tłuste miejsca pod płytką paznokciową – powstają wskutek zaburzeń rogowacenia w łożysku
- zgrubienie płytki
- kruchość paznokcia i zmiana koloru na białawo-kremowo-żółty
- onycholiza
Wgłębienia w płytce paznokciowej Wgłębienia w płytce paznokciowej Onycholiza Tłuste miejsca pod płytką paznokciową Wgłębienia w płytce paznokciowej ze współistniejąca onycholizą
Gdzie występują zmiany charakterystyczne dla łuszczycy paznokci, jak z nimi postępować?
Zmiany charakterystyczne dla łuszczycy paznokci mogą obejmować jeden lub kilka paznokci jednocześnie. Paznokcie łuszczycowe nie lubią drażnienia mechanicznego, stąd ważne jest aby nie złuszczać ich mocno frezami, a także nie wolno ich obcinać głęboko. Zbyt intensywne użycie frezów może doprowadzić do spotęgowania rogowacenia płytki. Przy tej dolegliwości istotne jest, aby paznokcie wyrównywać w sposób łagodny.
Dieta przy łuszczycy paznokci
Ważnym elementem leczenia łuszczycy paznokcia jest odpowiednia dieta. Musi być ona bogata w kwasy omega-6 i omega-3. Zaleca się spożywanie ryb, orzechów, migdałów, oleju lnianego i rzepakowego. Korzystnie działa też spożycie winogron i cytrusów oraz czosnku.
Wskazania dla pacjentów z łuszczycą, w tym łuszczycą paznokci, obejmują:
- unikanie alkoholu,
- mniejsze spożycie czerwonego miejsca,
- ograniczenie podaży tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i produktów przetworzonych.
Niezastąpioną rolę w leczeniu łuszczycy odgrywa witamina D, witaminy z grupy B, biotyna, selen, cynk.
Wzrost płytki paznokciowej wynosi około 6 – 24 miesiące
Leczenie paznokci z tą dolegliwością to proces długotrwały i skomplikowany. Wymaga od pacjenta pełnego zaangażowania. Z obserwacji medycznych wynika, że okres wzrostu płytki paznokciowej wynosi ok. 6 – 24 miesięcy, dla wielu pacjentów jest to poważnym problemem do podejmowania dalszego leczenia.
Przy dużych ubytkach płytki można wykonać rekonstrukcję paznokcia.
Żródło:
- Zmiany i choroby paznokci w praktyce podologicznej, Aneta Kowalczyk, Wydawnictwo Telkar