Poznaj 10 ważnych zasad pielęgnacji stóp seniorów!

Stopy seniora wymagają szczególnej uwagi. Skóra z wiekiem staje się sucha i wymaga zdecydowanie większej uwagi. Paznokcie robią się twarde i nadmiernie rogowacieją. Poznaj 10 bardzo ważnych zasad pielęgnacji stóp seniorów!

Stopy seniora wymagają szczególnej uwagi. Skóra z wiekiem staje się sucha i wymaga zdecydowanie większego zainteresowania. Paznokcie robią się twarde i nadmiernie rogowacieją. Na stopach częściej mogą pojawić się obrzęki i zgrubienia. Powodem tych wszystkich zmian często są problemy z nieprawidłowym krążeniem, co prowadzi do patologii wzrostu i struktury płytki paznokciowej oraz zaburzeń rogowacenia skóry.

Stopy starszej osoby gorzej znoszą różnorakie zaniedbania czy uchybienia w pielęgnacji.

Ignorowane pięty bez odpowiedniej pielęgnacji rogowacieją i pękają. Osoby z zaburzeniami krążenia nierzadko zmagają się z przerośniętymi paznokciami, a także ich łamliwością. Brak odpowiedniej pielęgnacji może doprowadzić do ich bolesnego wrastania.

Ograniczona elastyczność ciała, osłabione mięśnie u osób starszych powoduje, że nie są one w stanie samodzielnie zadbać o swoje stopy. W takich sytuacjach potrzebują pomocy, pomimo że nie zawsze są tego świadome. Wielokrotnie skrępowanie bierze górę nad bólem i rozsądkiem. A to błąd!

Jeżeli zauważysz zmiany na swoich paznokciach w ich wyglądzie, strukturze, skontaktuj się z nami.

Poznaj 10 bardzo ważnych zasad pielęgnacji stóp seniorów!

  1. Obserwuj swoje stopy regularnie, zwracaj uwagę na wygląd skóry i płytki paznokciowej, obecność ran i skaleczeń. Użyj lusterka do oceny stóp, ułatwi Ci ono ocenę podeszwy.
  2. Codziennie myj stopy, ale unikaj gorącej wody, do kąpieli używaj ciepłej. Nie zapominaj o dokładnym osuszeniu skóry po kąpieli, szczególnie w przestrzeniach międzypalcowych.
  3. Prawidłowo skracaj paznokcie. Używaj do tego pilniczka, zrezygnuj z nożyczek i obcinaczek. Za krótkie paznokcie narażają tkankę opuszka na uszkodzenie, z kolei za długie mogą się „wkręcać” .Paznokcie skracaj systematycznie, obcinając je „na prosto”, ale nie za krótko.
  4. Nigdy samodzielnie nie usuwaj modzeli (zgrubień naskórka).
  5. Obuwie dopasuj tak, aby miało odpowiednią długość i szerokość, grubą, amortyzującą podeszwę oraz było zrobione z materiałów elastycznych i oddychających. Nigdy nie kupuj butów, które obcierają piętę podczas chodzenia – jest to częsta przyczyna powstawania pęcherzy. Zdecydowanie niewskazane jest obuwie ciasne, z wąskimi czubkami, bardzo sztywną podeszwą, na wysokim i niestabilnym obcasie, a także buty wykonane w całości ze sztucznych materiałów, które nie zapewniają stopom prawidłowej wentylacji w trakcie chodzenia.
  6. Dbaj o prawidłowe nawilżenie skóry, używaj kremów do stóp przeznaczonych do skóry suchej, ze składnikami czynnymi zatrzymującymi wodę w naskórku.
  7. Nie zostawiaj na skórze nadmiernej warstwy kremu/balsamu i nie pozostawiaj go w przestrzeniach międzypalcowych.
  8. Używaj skarpetek wykonanych z materiałów naturalnych (bawełna, wełna, bambus), pamiętaj by wymieniać je codziennie.
  9. Pobudzaj swoje krążenie, podczas siedzenia oprzyj swoje stopy o krzesło lub podnóżek.
  10. Staraj się być aktywnym każdego dnia, zgodnie ze swoimi możliwościami (spaceruj, gimnastykuj się).

Czy regularnie przyglądasz się skórze swoich stóp ? Czy pamiętasz o pielęgnacji? Nie podejmuj walki z problemami stóp na własną rękę – możesz wyrządzić sobie krzywdę.