Stopy seniora wymagają szczególnej uwagi. Skóra z wiekiem staje się sucha i wymaga zdecydowanie większego zainteresowania. Paznokcie robią się twarde i nadmiernie rogowacieją. Na stopach częściej mogą pojawić się obrzęki i zgrubienia. Powodem tych wszystkich zmian często są problemy z nieprawidłowym krążeniem, co prowadzi do patologii wzrostu i struktury płytki paznokciowej oraz zaburzeń rogowacenia skóry.
Stopy starszej osoby gorzej znoszą różnorakie zaniedbania czy uchybienia w pielęgnacji.
Ignorowane pięty bez odpowiedniej pielęgnacji rogowacieją i pękają. Osoby z zaburzeniami krążenia nierzadko zmagają się z przerośniętymi paznokciami, a także ich łamliwością. Brak odpowiedniej pielęgnacji może doprowadzić do ich bolesnego wrastania.
Ograniczona elastyczność ciała, osłabione mięśnie u osób starszych powoduje, że nie są one w stanie samodzielnie zadbać o swoje stopy. W takich sytuacjach potrzebują pomocy, pomimo że nie zawsze są tego świadome. Wielokrotnie skrępowanie bierze górę nad bólem i rozsądkiem. A to błąd!
Jeżeli zauważysz zmiany na swoich paznokciach w ich wyglądzie, strukturze, skontaktuj się z nami.

Poznaj 10 bardzo ważnych zasad pielęgnacji stóp seniorów!
- Obserwuj swoje stopy regularnie, zwracaj uwagę na wygląd skóry i płytki paznokciowej, obecność ran i skaleczeń. Użyj lusterka do oceny stóp, ułatwi Ci ono ocenę podeszwy.
- Codziennie myj stopy, ale unikaj gorącej wody, do kąpieli używaj ciepłej. Nie zapominaj o dokładnym osuszeniu skóry po kąpieli, szczególnie w przestrzeniach międzypalcowych.
- Prawidłowo skracaj paznokcie. Używaj do tego pilniczka, zrezygnuj z nożyczek i obcinaczek. Za krótkie paznokcie narażają tkankę opuszka na uszkodzenie, z kolei za długie mogą się „wkręcać” .Paznokcie skracaj systematycznie, obcinając je „na prosto”, ale nie za krótko.
- Nigdy samodzielnie nie usuwaj modzeli (zgrubień naskórka).
- Obuwie dopasuj tak, aby miało odpowiednią długość i szerokość, grubą, amortyzującą podeszwę oraz było zrobione z materiałów elastycznych i oddychających. Nigdy nie kupuj butów, które obcierają piętę podczas chodzenia – jest to częsta przyczyna powstawania pęcherzy. Zdecydowanie niewskazane jest obuwie ciasne, z wąskimi czubkami, bardzo sztywną podeszwą, na wysokim i niestabilnym obcasie, a także buty wykonane w całości ze sztucznych materiałów, które nie zapewniają stopom prawidłowej wentylacji w trakcie chodzenia.
- Dbaj o prawidłowe nawilżenie skóry, używaj kremów do stóp przeznaczonych do skóry suchej, ze składnikami czynnymi zatrzymującymi wodę w naskórku.
- Nie zostawiaj na skórze nadmiernej warstwy kremu/balsamu i nie pozostawiaj go w przestrzeniach międzypalcowych.
- Używaj skarpetek wykonanych z materiałów naturalnych (bawełna, wełna, bambus), pamiętaj by wymieniać je codziennie.
- Pobudzaj swoje krążenie, podczas siedzenia oprzyj swoje stopy o krzesło lub podnóżek.
- Staraj się być aktywnym każdego dnia, zgodnie ze swoimi możliwościami (spaceruj, gimnastykuj się).
Czy regularnie przyglądasz się skórze swoich stóp ? Czy pamiętasz o pielęgnacji? Nie podejmuj walki z problemami stóp na własną rękę – możesz wyrządzić sobie krzywdę.