7 sposobów na zimne stopy

Czy znasz to uczucie kiedy pomimo ciepłej herbaty i grubego koca Twoje stopy przypominają sople lodu? Jest na to metoda. Wystarczy wypróbować 7 prostych domowych sposobów na zimne stopy, aby pozbyć się problemu na zawsze.

Za oknem plucha, zaczynają towarzyszyć nam pierwsze przymrozki. Sezon na zimne dłonie i stopy uważam za rozpoczęty.

Zaparz sobie kubek ciepłej herbaty i zapraszam do lektury.

Marznące zimą stopy to zjawisko, które dotyczy większości naszej populacji

Czy znasz to uczucie kiedy pomimo ciepłej herbaty i grubego koca, Twoje stopy przypominają sople lodu?

A może masz tak, że stojąc na dworze w oczekiwaniu na autobus, czy też w innym celu czujesz, że przymarzasz do powierzchni razem z butami?

Pocieszę Cię. Marznące zimą stopy to zjawisko, które dotyczy większości naszej populacji. Uczucie zimna i szczypania jest dokuczliwe zwłaszcza podczas spacerów, stania na przystanku autobusowym czy uprawiania sportów zimowych.

Bardzo często, pomimo noszenia ciepłych skarpet, stopy i tak szybko robią się zimne.

Przyczyn zimnych stóp może być wiele – od zupełnie naturalnych zjawisk termogenicznych w organizmie, po przewlekłe schorzenia wymagające leczenia. Jednak najczęściej występujące przyczyny nie są groźne dla zdrowia i łatwo można się z nimi uporać.

Prawidłowa cyrkulacja krwi w organizmie jest kluczem do regulacji temperatury ciała. Jeśli krew krąży w sposób nieprawidłowy, kończyny będą zimne.

Warto też wiedzieć, że wychłodzone stopy najczęściej występują u dziewcząt w okresie dojrzewania oraz młodych kobiet, które mają niskie ciśnienie tętnicze.

Pamiętaj, zimne stopy mogą być również objawem choroby

Zimne stopy mogą być wywołane np. cukrzycą, niedoczynnością tarczycy, nadwagą, schorzeniami naczyniowymi lub niskim, względnie wysokim ciśnieniem krwi. Przyczyną mogą być również przewlekłe zaburzenia krążenia w nogach. Nieleczone zaburzenie krążenia może doprowadzić nawet do martwicy palców.

Jedną z najczęstszych przyczyn zimnych stóp jest niedoczynność tarczycy. Hormony tarczycy kontrolują metabolizm i temperaturę ciała, a niedostateczna ilość może prowadzić do zimnych stóp.

Skąd więc te zimne stopy?

Marznięcie stóp często dotyczy osób szczupłych i wysokich. Ogrzanie narządów wewnętrznych odbywa się wtedy kosztem części obwodowych ciała.

Siedzący tryb życia nie sprzyja zdrowiu. Taki stan jest szczególnie groźny dla osób, mających jednocześnie niedobór ruchu.

Stres, który niestety coraz częściej towarzyszy nam w życiu codziennym bywa przyczyną zaburzeń w krążeniu obwodowym krwi. Osoby działające w stresie odczuwają nie tylko zimno, ale i nadmierną potliwość górnych i dolnych kończyn.

Za nadmierne marznięcie stóp odpowiada spowolnione krążenie, może ono też doprowadzić do poważniejszych schorzeń sercowo-naczyniowych.

Jest na to metoda. Wystarczy wypróbować kilka prostych domowych sposobów na zimne stopy, aby pozbyć się problemu na zawsze.

7 sposobów na zimne stopy to:

1. Pierwszą i najważniejszą sprawą jest dobranie odpowiedniego obuwia.

Buty które wybierasz nie powinny być zbyt ciasne – zarówno na długość, jak i na szerokość.

2. Wybieraj odpowiednie skarpety

Unikaj tych zbyt ciasnych, z wbijającym się w skórę ściągaczem, sięgaj po takie, które leżą niczym druga skóra.

3. Podkręć temperaturę stóp prostymi ćwiczeniami!

Codzienna dawka ruchu nie tylko przyspieszy cyrkulację krwi ale da Twojemu organizmowi trochę ciepła i endorfin. Podczas pracy biurowej nie zapominaj o tym, by co jakiś czas wstać od biurka i rozruszać nogi. Kiedy stopy są zmarznięte i potrzebują natychmiastowej pomocy, zalecane są następujące ćwiczenia: Naprzemienne chodzenie na palcach i piętach. „Na siedząco” – wykonujemy obszerne krążenia stóp, raz w prawą, raz w lewą stronę. Ćwiczenie powtarzamy 10, 20 razy. Aktywność fizyczna jest wskazana, ponieważ poprawia przepływ krwi. Zaleca się co najmniej 30 minut ruchu dziennie, pięć dni w tygodniu, aby czerpać korzyści zdrowotne wynikające z regularnych ćwiczeń.

4. Efektywny masaż stóp.

Masaż nie tylko pomaga rozluźnić zmęczone nogi i pozbyć się uczucia ciężkości. Dzięki odpowiednio wykonanemu masażowi krążenie znacznie się poprawia, a stopy są w stanie uzyskać upragnioną temperaturę.Możesz go wykonywać profilaktycznie raz dziennie – przed snem, bądź zawsze wtedy kiedy zimno w stopy jest odczuwalne. Rolki do masażu stóp są dostępne w aptekach, sklepach ze sprzętem medycznym, bądź w zwykłej drogerii.

5. Kąpiel naprzemienna.

Naprzemienne zanurzanie zmarzniętych stóp w zimnej, a następnie ciepłej wodzie, to najprostszy domowy sposób na ich rozgrzanie i przywrócenie odpowiedniego krążenia. Wystarczy do dwóch misek nalać kolejno zimną oraz bardzo ciepłą wodę, po czym zanurzyć stopy na 2 minuty w zimnej wodzie, a następnie na 1 minutę w ciepłej. Czynność należy powtarzać przez ok. 15 minut, po czym na suche stopy nałożyć ciepłe skarpetki. Do kąpieli można dodać kilka kropel olejku o właściwościach rozgrzewających, np. z imbiru, rozmarynu, mięty.

6. Sól Epsom.

To nic innego jak siarczan magnezu najlepiej wchłania się przez skórę, dlatego kąpiele w solance są tak korzystne dla organizmu. Ponieważ brak magnezu jest jedną z przyczyn marznięcia stóp, zaleca się stosowanie ciepłych kąpieli z dodatkiem soli Epsom. Stopy należy zanurzyć na 15-20 minut w ciepłej wodzie z dodatkiem ½ szklanki soli. Czynność ta powtarzana 2 razy w tygodniu powinna przynieść ulgę zimnym stopom.

7. Odpowiednia pielęgnacja stóp w zimie.

Ze względu na osłabione krążenie krwi w niskiej temperaturze skóra na stopach zdecydowanie bardziej rogowacieje. Jeśli warstwa rogowa staje się zbyt gruba, pogorszeniu ulega już i tak utrudniony dopływ krwi i sprzyja to wychładzaniu się stóp. Skutkiem niezliczonych godzin spędzonych w grubych zimowych kozakach są m.in. uszkodzenia paznokci. Często dochodzi również do zapaleń łożyska paznokcia lub do wrastania paznokci.

Regularne wizyty u w gabinecie podologicznym oraz odpowiednia pielęgnacja domowa to podstawowe narzędzia radzenia sobie z opisanymi problemami.

Zapamiętaj!

  • Nie pozwól nogom zwisać bezwładnie podczas siedzenia. Zawsze opieraj je o stabilne podłoże.
  • Ćwiczenia, bieganie, jazda na rowerze, spacery – wszystkie te formy aktywności pozwolą poprawić krążenie krwi.
  • W okresie zimowym nie zapomnij o ciepłych skarpetkach. Unikaj tych skarpetek z ciasnym ściągaczem, ponieważ mogą ograniczać Ci przepływ krwi.
  • Rzuć palenie! Tytoń niszczy naczynia krwionośne i utrudnia przepływ krwi.
  • Jedz produkty bogate w kwasy omega 3, takie jak orzechy włoskie, łosoś, nasiona dyni. Produkty te zmniejszają ryzyko wystąpienia zakrzepów i usprawniają krążenie.
  • Kontroluj poziom cholesterolu, ciśnienie krwi i poziom cukru. Wszelkie odstępstwa od normy zgłoś koniecznie swojemu lekarzowi.

Ważne

Pamiętaj to ważne – jeśli marznące stopy stają się przewlekłą dolegliwością, która powoduje dyskomfort, a sposoby na rozgrzanie nie przynoszą ulgi, zgłoś się z tym problemem na badania lekarskie.

Odpowiednie nawodnienie poprawia krążenie krwi, dlatego pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę organizmu.

Wypijaj więc codziennie co najmniej 2 litry wody i trzymaj się ciepło.